My Homework Help logo
  • Our services
    • Math homework Help
    • Excel Homework Help
    • Case Study Assignment Help | Do My Case Study Homework
    • PowerPoint Presentation Help
    • CIPD Assignment Help
    • Civil Engineering Homework Help – Do My Asssignment For Me
    • CPM Homework Help | Do My CPM Assignment For Me
    • Discussion Board Homework Help
    • Finance Homework Help – Do My Finance Assignment For Me
    • Nursing Homework Help
    • Programming Homework Help
    • SPSS Homework Help | Do My SPSS Assignment For Me Cheap
    • Statistics Homework Help
  • About Us
  • How It Works
  • My account
  • Order now
Order Now
Homework Help

Accounting | Accounting homework help

2 min read
Posted on 
April 10th, 2024
Home Homework Help Accounting | Accounting homework help

A single-product company prepares income statements using both absorption and variable costing. Manufacturing overhead cost applied per unit produced in Year 2 was the same as in Year 1. The Year 2 variable-costing statement reported a profit, whereas the Year 2 absorption-costing statement reported a loss. A possible explanation for the difference in reported income is that the units produced in Year 2 were:

a. Fewer than units sold in Year 2.

b. Fewer than the activity level used for allocating overhead to the product.

c. Greater than the activity level used for allocating overhead to the product.

d. Greater than units sold in Year 2.

 

Gilberto Company currently manufactures one of its crucial parts at $5.15 per unit. This cost is based on a standard production rate of 40,000 units per year. Variable costs are $3.40 per unit, fixed costs related to making this part are $40,000 per year, and allocated fixed costs are $30,000 per year. Allocated fixed costs are unavoidable whether the company makes or buys the part. Gilberto is considering purchasing the part from a supplier for a quoted price of $3.20 per unit, guaranteed for three years.

a. Calculate the total incremental cost of making 40,000 units.

b. Calculate the total incremental cost of buying 40,000 units.

c. Should the company continue to manufacture the part, or should it buy the part from the outside supplier?

Order an Essay Now & Get These Homework Help Features For Free:

Turnitin Report

Formatting

Title Page

Citation

Outline

Place an Order
Share
Tweet
Share
Tweet
Calculate the price
Pages (275 words)
$0.00
My Homework Help
Company
  • Get Homework Help
  • Home
  • About Us
  • How It Works
Legal
  • About
  • How It Works
How Our Homework Help and Essay Service:
My Homework Help The essays written at My Homework Help are not intended to be forwarded as finalized work, but they can still serve a dual purpose of research and study. My Homework Help does not endorse or encourage any form of plagiarism.
Subscribe
No Spam
  • Math homework Help
  • Excel Homework Help
  • Case Study Assignment Help | Do My Case Study Homework
  • PowerPoint Presentation Help
  • CIPD Assignment Help
  • Civil Engineering Homework Help – Do My Asssignment For Me
  • CPM Homework Help | Do My CPM Assignment For Me
  • Discussion Board Homework Help
  • Finance Homework Help – Do My Finance Assignment For Me
  • Nursing Homework Help
  • Programming Homework Help
  • SPSS Homework Help | Do My SPSS Assignment For Me Cheap
  • Statistics Homework Help
© 2025 My Homework Help. All rights reserved.
My Homework Help will be listed as ‘My Homework Help’ on your bank statement.

WhatsApp us